نگهداری از ریشه فرش

نگهداری از ریشه فرش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از راه های دوام و موندگاری فرش، مراقبت از ریشه های فرشه. اگه ریشه های فرش آسیب ببینه، هم از زیبایی فرشتون کم میشه و هم باعث آسیب رسیدن به سایر قسمتای فرش میشه.

فرقی نداره فرشتون دستبافه یا ماشینی، 700 شونه اس یا 1000، خوبه که از ریشه های فرش به خوبی محافظت بشه.

امروز چند راهو برای نگهداری از ریشه های فرش بهتون میگیم:

- برای شستشوی فرش یا ریشه اش، نباید از مواد سفیدکننده استفاده کرد؛ این مواد باعث پوسیدگی زود هنگام فرش میشن.

- از جاروی برقی برس‌دار برای روی قسمت ریشه‌ها استفاده نکنید؛ چون ممکنه ریشه درون برس جارو، گیر کنه و باعث صدمه دیدن ریشه‌ها بشه.

 

خب... چیکار کنیم تا ریشه های فرش همچنان مثل روز اول بمونن؟

1 - اولین روش  برای محافظت از ریشه فرش، گره زدن ریشه هاست. بعد از خرید فرش می تونید با این روش از خرابی ریشه‌ها جلوگیری کنید.

2 - استفاده از کاور ریشه فرش. بهترین روش نگهداری از ریشه فرش، استفاده از کاور ریشه فرشه. بهترین جنس کاور، نوع توری اونه چون هوا در اون جریان داره و مانع پوسیدگی فرش میشه.

3 - استفاده از لفاف دوزی. این روش بیشتر در گذشته استفاده می‌شده و از بهترین روش‌هاست. در این روش ریشه های فرشو در یه پارچه از جنس متقال یا برزنت قرار میدن و بعد هر دو طرف پارچه رو به ابتدای بافت وصل می‌کنن. این پارچه ها نخی و مشبکن و هوا در اونها جریان داره. بنابراین آسیبی به فرش نمی زنن.

4 – چسب. ساده ترین روشی که مردم برای مراقبت از ریشه‌های فرش انجام می‌دن، استفاده از چسب‌های پهنه. در این روش، ریشه های فرشو مرتب کرده و دو طرف ریشه رو چسب می زنن. فرش را چسب می‌زنن. انجام این روش با اینکه بسیار راحته و از آلودگی ریشه فرش جلوگیری می‌کنه، اما نیاز به دقت زیادی داره! حواستون باشه که موقع تعویض چسب با احتیاط این کارو انجام بدین تا ریشه های فرش همراه با چسب کنده نشن.


Image
محصولات

 

فرش 1500 شانه
فرش 700 شانه
فرش کودک
فرش گبه
فرش مدرن
فرش کهنه نما
Image

کپی رایت © کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت فرش فارس می باشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.